Hilke Collection
Vas Hilke X Skruf - Caramello
Upptäck Caramello – en munblåst vas i samarbete med Skrufs Glasbruk. Inspirerad av lotusbladens mjuka form och randad i karamelliga färger. Varje vas är unik, handgjord i Småland och utstrålar både lekfullhet och elegans. En tidlös design som ger liv till ditt hem, med eller utan blommor.
-
Specifikation
Artikelnummer 2025VCSXH01 Material Glas Längd 17cm Bredd 12cm Höjd 25,5cm Färg Grön & Vit Skötselråd Handdisk Övrigt Munblåst -
Beskrivning
Vasen Caramello är en del av Hilke Collections exklusiva jubileumskollektion – framtagen i samarbete med det anrika Skrufs Glasbruk för att fira vårt 10-årsjubileum. Med sin organiska form inspirerad av lotusblad och sina färgstarka ränder, kombinerar Caramello naturlig elegans med lekfull design.
Varje vas är munblåst i Småland av skickliga glashantverkare på Skruf, vilket gör varje exemplar unikt. Det randiga glaset för tankarna till söt karamell, samtidigt som hantverket bakom varje detalj vittnar om högsta kvalitet.
Caramello är inte bara en vas – det är ett konstverk. En hyllning till svenskt glas, färg, form och Hilkes resa som varumärke. Vasen säljs exklusivt hos Hilke Collection.
-
Om Hilke Collection
Hilke Collection kombinerar det rena med det luxuösa, det moderna med det klassiska och det strama med det feminina. Att hitta balansen i varje produkt är vad vi kallar ’Hilke Collections designsignatur’ och inspirationen bakom vår design är hämtad både i det italienska uttrycket och från det skandinaviska. Hilke Collection har en fot i Italien och en i Sverige och vi hämtar inspiration från konst, mode och samtid med fokus på en bestående och hållbar stil i inredning.